Naše Kozy

Trocha teorie:

Anglonubijská koza (AN)

 

     

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. Vemeno je kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny nejsou výrazně odděleny.

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 - 220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200 - 1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % ( v rozmezí 3,7 - 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % ( v rozpětí 3,4 - 4,4 %).
Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 - 110 kg, koz 60 - 80 kg.

 

Naše kozy

Momentálně máme 3 kozy, Nelu, Sofii a Kopinu.

Nela bohužel přišla o kůzlátka. Porodila v těch největších mrazech, co tuto zimu vůbec byly. Dvě kůzlata (kluk a holka) nám bohužel umrzla, ale zato nám Neluša dává moooc dobré mléčko. (Kdo nevěří, ať tam běží!.) Dojíme dvakrát denně a teď máme cca 2,5 litru mléka/den. Vyrábíme z něho moc dobrý sýr. Mňam.

 

Sofie porodila pár dní po Nelině, měla trojčátka, bohužel se ale dvě narodila už mrtvá, zato nám teď dělá radost kozička Sněženka. Už jí začínají růst růžky a je to velká nezbeda. Její  maminka Sofie má spoustu mléka a to Sněžence rozhodně svědčí. Roste jako z vody, nebo vlasně z kozího mléka :-).

 

 

Kopie, to ja zatím koza v očekávání. Už se těšíme i na její kůzlata, měla by se narodit v polovině dubna.

 

Aby našim kozenkám nebylo smutno, rozhodli jsme se letos malinko ještě rozšířit chov a koupit ještě jednu až dvě další krasavice.

Tak nám držte palce.