Naše Kozy

Uplynulo už hodně doby, co u nás na farmě chováme kozy. 

Z původních třech máme už malé stádečko čítající 20 ks. Stále u nás najdete zakladatelky chovu Nelu a Sofinu, samozřejmě spoustu jejich dětí, a také nové kozy, nakoupené z chovu od paní Tkáčové. Každá mé své jméno, na které slyší, jsou nesmírně chytré někdy umíněné, uražené,ale zároveň nám dokáží vracet lásku a péči, kterou jim dáváme dvojnásobně.  

Kozy se opravdu staly součástí našeho života. 

Anglonubijská koza (AN)

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. Vemeno je kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny nejsou výrazně odděleny.

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 - 220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200 - 1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % ( v rozmezí 3,7 - 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % ( v rozpětí 3,4 - 4,4 %).
Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 - 110 kg, koz 60 - 80 kg.